Z prawdziwą przyjemnością przedstawiam dziś Państwu ogórecznik lekarski, który rok temu zawitał do naszego skromnego warzywnika, a w tym roku – rozsiał się niesamowicie i stał się jego królem:)

Przetrwał ostrą zimę w Górach Świętokrzyskich, bo jest silny i odporny, dlatego wdzięczny w uprawie.

Jest też bardzo piękny i dostojny: duży, z pięknymi kolczastymi listkami i ogromną liczbą pąków, z których codziennie pojawiają się pojedyncze kwiaty w kształcie gwiazdek, z których każdy kwitnie tylko jeden dzień(!). Kwiaty z czarnym kolcem w środku, na początku, o poranku są  różowe, z czasem dwubarwne, aż przybierają kolor mocno niebieski. Nektar tych kwiatów jest niezwykle przyciągający; od świtu kręcą się wokół niego liczne owady zapylające, głównie pszczoły i trzmiele.

Ja zatem też od rana zbieram je do śniadaniowej porcji sałatek dla naszych Gości, bo zjadanie ogórecznika niesie same pożytki. Kwiaty nie tylko dekorują i zachęcają do jedzenia, ale też mają dużą wartość zdrowotną, podobnie jak pachnące ogórkiem listki.

Ogórecznik posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Chroni przed chorobami płuc, oskrzeli, gardła i oczu oraz zapobiega alergiom i astmie.

Poprawia samopoczucie, usprawnia pracę mózgu, wspomaga w depresji.

Działa regenerująco na skórę, włosy i paznokcie, ze względu na zawartą w nim krzemionkę.

Jest znakomitym kosmetykiem dla skóry zmęczonej, dojrzałej, atopowej i łuszczycowej.

Okłady z naparu z ziela ogórecznika lekarskiego stosuje się również do leczenia czyraków, wysypek, oparzeń I stopnia i otarć naskórka.

Ogórecznik jako przyprawa dodawany jest zup (barszcz ukraiński, rosół, chłodnik), sosów, majonezów, duszonych warzyw lub zapiekanek oraz do dań mięsnych i rybnych.

Liście ogórecznika można przyrządzać jak szpinak lub zapiekać w cieście.

Ziele stosuje się do aromatyzowania nalewek, win, syropów i napojów chłodzących.

Kwiaty można kandyzować, zamrażać w kostkach lodu, wykorzystać do sałatek, likierów i słodyczy.

O tej cudownej roślinie możnaby pisać jeszcze wiele, a ja zachęcam do uprawy, suszenia i stosowania – przez całe lato!

Pozdrawiam i zapraszam do naszej Oazy Zdrowia!

ogor kolendra 22ogor biedr 22

Teresa Tomaszewska