Oaza Zdrowia to miejsce, gdzie z radością i pietyzmem pielęgnuje się polskie tradycje – kościelne i ludowe, chociaż oba te aspekty bardzo ściśle się wiążą i przenikają.
Pragnę podzielić się z Państwem tym doświadczeniem, ponieważ moje obserwacje pokazują, że nie jest łatwo kultywować tradycję w czasach pośpiechu, technicznych nowinek i wielu „konkurencyjnych” wrażeń…
Zaczniemy więc dziś, bo to Czwartek, koniec Oktawy Bożego Ciała, tradycja bardzo bliska sercu zielarza.
To dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych.
Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Ja co roku wybieram się o poranku, aby nazbierać mnóstwa cennych roślin: ziół, krzewów i drzew..
Do wianków na Boże Ciało tradycyjnie używało się rozchodnika, mięty, macierzanki, kopytnika, róży dzikiej i jaśminu – tak czyniły przez lata moja mama i babcia.
Ja, ze względu na miłość do dzikich ziół, znacznie poszerzyłam ten katalog.
W moich wiankach gatunków jest mnóstwo, pewnie ponad setka, a wszystkie mają cenne właściwości i są bliskie memu sercu.
Dlatego jest wianek z „kobiecych” ziółek na czele z koniczyną i przywrotnikiem, aromatyczny – z hyzopem, oregano, cząbrem, kilkoma odmianami mięty i wielu innymi, a w końcu – wianek „pożyteczny” – z morwą, ginkgo, głogiem…
W sumie trzy wianuszki – na cześć Trójcy Świętej. Bo to przecież dla Tego, co „niebo zbudował, co fundament założył nieobeszłej ziemi przykrył[eś] jej nagość zioły rozlicznemi”.
W ostatnich latach wianki wyplatam w miejscu pracy, w zielarni Oaza, wykorzystując wolne chwile, bo po pracy nie zdążyłabym już tego zrobić.
To daje mi sposobność obserwacji, na ile ta tradycja jest znana wśród młodszych Polaków. Wnioski nie są zbyt radosne, dlatego publikuję ten post.
W nadziei, że nie będziemy ostatnim pokoleniem, które ten cudowny dorobek pokoleń przekaże w przyszłość:)