Bardzo wyraźnym rysem medycyny św.Hildegardy z Bingen jest podkreślanie funkcjonalnych związków między narządami wewnętrznymi, co z kolei prowadzi do prawidłowego ustalenia przyczyn zaburzeń zdrowotnych.

Jakże cenna to cecha z punktu widzenia chorych! Przecież to właśnie przyczynowe leczenie jest największym wyzwaniem dla konwencjonalnej medycyny, koncentrującej się na objawach i ich zwalczaniu.

Jednym ze środków leczniczych, który pozostawiła nam święta Mniszka z Bingen jest receptura eliksiru z języcznika  zwyczajnego (Phyllitis scolopendrium), zwanego także językiem jelenim i należącego do ozdobnych paproci, często uprawianych w ogrodach i dziko porastających lasy Azji i północnej Afryki.

Jest rośliną chronioną, a do celów leczniczych pozyskiwaną ze specjalnych upraw.

„Pomaga wątrobie, płucom i trzewiom” – pisze św.Hildegarda, zaliczając do „trzewi” wszystkie narządy trawienne i organy płciowe.

Św.Hildegarda zaleca napój z języcznika jako środek wzmacniający organy wewnętrzne: wątrobę, trzustkę i płuca, a przez to regulujący układ odpornościowy i hormonalny.

Dlatego sprawdził się szczególnie w chorobach kobiecych: bóle podbrzusza, upławy, endometrioza, a także w najcięższych problemach z płucami(związanymi z wątrobą, co św.Hildegarda wyraźnie różnicuje): chroniczny kaszel, astma z towarzyszącymi jej dolegliwościami wątroby, przewlekłe zapalenie oskrzeli i inne trudne przypadki.

Eliksir z języcznika można sporządzić samodzielnie, co ja osobiście bardzo sobie cenię i stosuję.

Potrzeba 2 litry wina gronowego, białego lub czerwonego(nie mieszamy obu rodzajów), 10 łyżek odszumowanego miodu pszczelego i 2 paczuszki z ziołami: suszony języcznik i mieszanka długiego pieprzu z korą cynamonowca.

W wysokim, wąskim garnku zagotowujemy wino z zielem języcznika, dodajemy pozostałe zioła, potem miód, zagotowujemy, odstawiamy i od razu przecedzamy do sterylnych butelek.

Zażywamy 20 ml po posiłku 3 razy dziennie, po tygodniu – także przed posiłkami.

Eliksir jest smaczny i bardzo wartościowy, a jego znakomite działanie sprawdziłam już u wielu osób.

Zioła do sporządzenia eliksiru są dostępne w naszej Oazie Zdrowia pod świętym Krzyżem.

Można także nabyć gotowy napój, ale jest to rozwiązanie bardziej kosztowne.

Opisany przez św.Hildegardę z Bingen funkcjonalny związek płuc z wątrobą, a tej – z gospodarką hormonalną, w tym właśnie produkcie leczniczym przynosi znakomite i bezpieczne oraz trwałe pozytywne skutki dla zdrowia.

Warto to sprawdzić i wykorzystać, zanim sięgniemy po obciążone skutkami ubocznymi środki farmakologiczne.