Dyptam (Dictamnus albus), to bardzo piękny krzew, zwany także krzewem Mojżesza lub krzewem gorejącym , gdyż w upalny dzień może na krótki moment ulegać samozapaleniu, na skutek dużego stężenia wydzielanych olejków eterycznych. Trwa to jednak tylko  moment- tak krótko, że krzew nie ulega uszkodzeniu.

Należy  do pięknych, upojnie pachnących roślin biblijnych i znalazł swoje miejsce także w kanonie leczniczych ziół św.Hildegardy z Bingen.

Nazywany był przez św.Hildegardę „czyścicielem rur”, a to z powodu jego niezwykłego działania  na oczyszczenie ze złogów miażdżycowych naczyń krwionośnych, a także przewodów nerkowych i żółciowych z zalegających w nich złogów.

Jak widać, działanie dyptamu jest zarówno wszechstronne, jak i niezwykle skuteczne, a to rzadkie połączenie właściwości.

Dyptam okazuje się także środkiem łagodzącym bóle serca wywołane arteriosklerozą, obniżającym       podwyższony poziom cholesterolu. Poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych.

Surowcem leczniczym jest korzeń, wysuszony i dostępny jako biały proszek.

Sposób użycia: Kilka razy dziennie przez dłuższy czas (3-6 miesięcy) spożywać 1-2 szczypty sproszkowanego ziela. Posypywać pieczywo albo używać jako przyprawę do potraw.

Zachęcam do uprawy w ogrodzie tej pięknej i cennej rośliny, a proszek z jej korzenia jest dla Państwa dostępny w Zielarni Oaza pod Świętym Krzyżem.

Zapraszamy na zdrowie!